Ostanie wskazówki odnośnie prac konkursowych prosto od komisji
Podkład

Podkład to podstawa na której stoi Wasz eksponat. Może to być np. Cake Board (rodzaj podkładki pod tort). Jest ona częścią Waszej pracy, musi być wkomponowana w całość, czyli pasować wielkością i kształtem do pracy konkursowej. Możecie pokryć ją każdą formą jadalną np. masa, lukrem czy czekoladą. Jeżeli będziecie używać pater, musicie ją dobrze wymierzyć by nie przekraczała żadnym swoim elementem dozwolonej średnicy. Wzdłuż podkładu można przykleić tasiemkę, jeżeli jest w regulaminie dozwolona. Doradzamy podkład obłożyć masą jeszcze przed ustawianiem atrap. Można dwa (lub więcej) podkłady, ustawiając jeden na drugim skleić ze sobą by uzyskać efekt schodków. Tasiemkę można wzdłuż podkładu przykleić np. klejem, taśmą dwustronną lub zamontować za pomocą ozdobnej szpilki.

Atrapa

Proszę sprawdzić w regulaminie danej kategorii czy jest wyraźnie zaznaczone że można jej używać. Atrapa to jakby „prawdziwy otynkowany tort“, należy go przykryć tylko jadalną masą. Atrapę jest trudniej obłożyć niż tort. Jeżeli styropian jest bardzo szorstki można go w różny sposób wygładzić:

1.Atrapę pokryć cienką warstwą lukru królewskiego, po wyschnięciu położyć masę

2. Wypolerować drobnym papierem ściernym .Firma Styrodek -” My polecamy, gąbki ścierne – w sklepach z farbami, pilniki gruboziarniste do paznokci i standardowy papier ścierny, ewentualnie działa też opcja styropian o styropian (zatykamy uszy)”.

Jeżeli masa nie chce się przykleić do atrapy, można atrapę lub masę zwilżyć wodą, posmarować piping gel lub tłuszczem kokosowym.

Atrapę obkładamy najlepiej kilka tygodni przed konkursem, by dostatecznie wyschła, wówczas można ją dotykać bez strachu że zostaną ślady palców.

Atrapa powinna być pokryta jednolicie, bez zmarszczek, paprochów , kurzu, czy śladów kleju. Korpus musi być wykonany na atrapie jednak należy brać pod uwagę, że musi być zbudowany jakby był z normalnego ciasta. Tzn. jeżeli postawi się np. na torcie o średnicy 20 cm ,tort o średnicy 25 cm to pod tym większym widoczny jest spód tortu, musi on jak w przypadku prawdziwego tortu być na odpowiedniej podkładce (tort nie może wisieć w powietrzu bez podkładki) Mamy do czynienia z atrapami więc nie musimy w tortach piętrowych używać wsporników.

By połączyć między sobą piętra atrap najczęściej wbijamy patyczki do szaszłyków lub kleimy je ze sobą – lukrem, czekoladą, piankami marshmallow.

Dekoracje na atrapach/kwiaty

Jeżeli kwiaty zamontowane są na drutach umieszczone na torcie, nie mogą one być bezpośrednio wbite w tort. Należy je włożyć w specjalne „osłonki“, separatory lub słomki !!!. Najlepiej jeśli będą wystawały 1-2 mm ponad tort, żeby jury je mogło zobaczyć.

Kwiaty dzieli się na dwie kategorie: podobne botanicznie do prawdziwych lub fantazyjne. Kwiaty cukrowe z podobieństwem botanicznym powinny być wykonane i będą oceniane jak w opisie kategorii Kwiaty cukrowe. Proszę zwrócić uwagę na jak największe podobieństwo do kwiatów naturalnie istniejących.

Do kwiatów fantazyjnych zaliczają się kwiaty które nie mają odpowiednika w Botanice. Oczywiście tworzymy je z mas jadalnych, można używać cukrowych perełek. Są oceniane inaczej niż kwiaty botanicznie podobne.

Jeżeli chodzi o figurki, mogą one być mocowane za pomocą np. wykałaczki lub patyczka do szaszłyków. Figurki można wzmacniać tak jak jest opisane w Kategorii Figurki i tez tak będą oceniane.

Ciastka

Sposób ekspozycji dowolny, wysokość ekspozycji dowolna.“ czyli można je powiesić np. na gałązkach , ułożyć w kuferku czy na zbudowanym własnoręcznie stelażu ,lecz nie powinien on bardziej przykuwać uwagi niż same ciastka i nie może przekraczać dozwolonej wielkości ekspozycji.

Ciastko powinno pachnieć, nie może być go czuć przypalonym masłem .Powierzchnia powinna być równa zarówno z przodu jak i z tyłu. Nie powinny być nie wyrośnięte czy zniekształcone. Bez grudek cukru. Brzegi równo wycięte. Lukier odpowiedni. Bez kraterów, dziur, nie popękany (poza zamierzonym efektem). Kolory jednolite bez przebarwień. Jeżeli dekoracja jest wykonana z masy to masa musi być czysta.

Dopuszczone są ciastka w formie 3D, ale będą brane pod uwagę jako jedno ciastko.

Kwiaty botaniczne

Bardzo ważna jest jakość wykonania, będziemy zwracać uwagę na grubość listka czy kwiatka, jak jest wbity drut, czy nie ma plam, jak jest rozprowadzony puder, czy kwiaty zostały popryskane lakierem (lub parą) równomiernie, czy użyta foremka silikonowa zgadza się botanicznie z rodzajem rzeczywistego kwiatu. Istotne jest również czy pręciki nie są za długie, czy taśma florystyczna jest równomiernie zawinięta na drucie. Brzegi/krawędzie listka czy płatków powinny być starannie wycięte. Będziemy również zwracać uwagę na całokształt kompozycji/bukietu (splotu kwiatów).

FIGURKI ( JADALNE DEKORACJE, FORMY ABSTRAKCYJNE )

Dekoracja i tematyka dowolna. Praca musi mieścić się na podstawie wielkości opisanej w opisie kategorii. W postaci realnej powinny być zachowane anatomiczne proporcje ciała. Figurka może oczywiście przedstawiać postać fantazyjną, ale poprzez proporcje, małe szczegóły itd. musi to być wyraźnie widoczne.

Do stabilizacji figurki może być użyty tylko nierdzewny drut (nie drut florystyczny). Drut nie może być widoczny (montujemy go w środku figurki). Aby przymocować figurkę do atrapy można wbić ją montując na wykałaczkę, ale również nie może być ona widoczna. W kategorii Figurki często padało pytanie, czy można użyć oświetlenia typu np. diody. W samej figurce NIE MOŻNA, w podkładzie czy w tle jest to dozwolone, ale nie będzie brane pod uwagę – oceniane. Skupcie uwagę na samej figurce. Tło czy podkład nie powinien odwracać uwagi od samej pracy. Jeśli jednak w tle czy na podkładzie będą umieszczone elementy, które również będą ręcznie modelowane z mas plastycznych (jadalnych) – to podlegają one ocenie. Zwróćcie szczególną uwagę na jakość wykonania i estetykę Waszej pracy. Nie mogą być widoczne plamy po kleju. Barwniki muszą być ładnie rozprowadzone bez plam czy zacieków. Masa bez pęknięć czy przypadkowych dziurek. Bez widocznych śladów palców, wgnieceń, paprochów.

Kategoria Dziecięca

Prosimy nie pomagać dzieciom. Nie tworzyć pracy za nich. Dzieci mają tak bujną wyobraźnię, nienaruszoną, niewinną że często ich pomysły są lepsze niż rodziców. Ćwiczcie z nimi przed tworzeniem samodzielnej pracy Pozwólcie im patrzeć, próbować, doświadczać. Stwórzcie im miejsce, gdzie będą mogły zawsze sukcesywnie pracować nad własnym tortem czy figurką. Nie naciskaj, dziecko traci cierpliwość gdy czuje presję. Ma ich to bawić i sprawiać frajdę 🙂 Oczywiście możecie dziecku przyszykować wszystko co wymaga obsługi maszyn np.rozrobić lukier ,ale sam worek niech dziecko trzyma samo. Możliwe że będziemy prowadzić rozmowy z dziećmi – one same najszczerzej powiedzą jak powstawała praca i jak bardzo samodzielne były 😉

Druty

DRUTÓW FLORYSTYCZNYCH używamy tylko i wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem czyli do kwiatów. Wszystkie pozostałe elementy dekoracyjne mogą być USZTYWNIONE za pomocą drucika nierdzewnego! Jeśli do kwiatów użyjemy drucika florystycznego i chcemy je zamontować w torcie (atrapie) MUSIMY użyć osłonek. Bezpośrednio w tort może być wbita wykałaczka lub patyk szaszłykowy. Do usztywnienia figurek możecie też użyć wykałaczek, patyków szaszłykowych, bambusowych czy innych drewnianych oraz drutów NIERDZEWNYCH. W kategoriach babeczki, ciastka oraz w kategorii dla dzieci kwiaty na drutach są zabronione. W kategoriach ciastka i babeczki również zabronione są dekoracje na drutach -florystycznych, nierdzewnych – jakichkolwiek. W każdym przypadku gdy chcemy wbić dekorację na drucie (typu gwiazdki, motylki czy chmurki) – nawet nierdzewnym – musimy użyć osłonki! Wyjątek – jeśli drucik nierdzewny wbijemy najpierw w bryłę masy (masa cukrowa, czekolada itp.) a później przykleimy tę bryłę do tortu – tutaj drucik nie będzie miał kontaktu z tortem więc takie rozwiązanie jest dopuszczalne.

Kategoria 3D

Zwróćcie uwagę na wielkość pracy – nie może wykraczać poza wyznaczony w regulaminie wymiar. Każdą pracę mamy prawo sprawdzić – ilość ciasta w torcie, używamy do tego wykałaczki/słomki. Do tej kategorii zaliczamy również torty antygrawitacyjne na stelażach. Stelaż wykonujemy z elementów dozwolonych do kontaktu z żywnością lub odizolowanych od samego tortu (np. czekoladą, folią spożywczą lub masą plastyczną). Nie stosujemy niejadalnych elementów dekoracyjnych. Dopuszczamy możliwość wmontowania ruchomych elementów w tort – jednak mechanizmy muszą być odpowiednio zabezpieczone i niewidoczne. Organizator nie zapewnia zasilania takich mechanizmów. Proszę pamiętać o udokumentowaniu etapów pracy (jak i w jaki sposób zostały zabezpieczone elementy stelaża lub mechanizmów ruchomych). Proszę uwzględnić by przełożenie tortu 3D nie popsuło się w czasie konkursu. Warto wybrać przełożenie i rodzaj ciasta które można wcześniej przygotować i dłużej może stać bez lodówki.